> Projekti
Benja-Fest

BENJA-FEST

„Benja-fest“ je glazbeno – plesni festival učenika Osnovne škole Šimuna Kožičića Benje. Idejni začetnik festivala bio je prof. Mate Radić, bivši ravnatelj škole.

Prvi „Benja-fest“ održan je 27. svibnja 1997. u holu škole. Prvih pet godina postojanja, festival se održavao dva puta godišnje – „Mali Benja fest“ obuhvaćao je djecu nižih razreda, a održavao se u studenom na Dan Grada Zadra, dok se „Veliki Benja fest“ održavao u svibnju, a na njemu su nastupali učenici viših razreda. Od 2001. godine, održava se jedinstveni „Benja-fest“ na kojem svake godine nastupi oko 150 učenika  od 1. do 8. razreda.

Zbog velikog zanimanja učenika, roditelja i javnosti „Benja-fest“ se, već 1998. godine, „seli“ u Hrvatsku kazališnu kuću Zadar. O popularnosti festivala mnogo govori i činjenica da se sama priredba u nekoliko navrata i reprizirala, na zahtjev roditelja i učenika.

U organizaciji festivala, od samih početaka, sudjeluju:

Asja Vuković vodi veliki zbor, Tanja Bajlo vodi mali zbor, Jagoda Gutić zadužena je za pjevače i odabir pjesama, Irena Dragić za konferansu, Ivančica Bronić i Marija Ivoš rade scenografiju, dok Božidar Gutić uređuje plesne točke i plesne pratnje.

Svaki „Benja-fest“redovito ugošćuje poznate estradne umjetnike, pa su nam tako u gostima bili: Zoran Jelenković, Emilija Kokić, Ernesto, Ićo Sikirić, Marina Tomašević, Tomislav Bralić, Postolar Tripper, Pino i Dino, a ugostili smo i folklorne ansamble iz Paga, Galovca i Splita... Na 10.-om, jubilarnom „Benja-festu“, na kojem su nastupili dotadašnji pobjednici, poseban gost bio je dirigent Alan Bjelinski.

„Benja-fest“ se uglavnom financira iz školskih sredstava, međutim najveću stavku, najam kazališta, pokriva Grad Zadar - Odjel za društvene djelatnosti.

Dosadašnji pobjednici:

1. Veliki Benja-fest, 1997.                       Sanela Bačić
  2. Mali Benja-fest, 1997.                         Mateo Jović
  3. Veliki Benja-fest, 1998.                       Nela Šarić i Tomislav Kvartuč
  4. Mali Benja-fest, 1998.                          Nela Šarić
  5. Veliki Benja-fest, 1999.                       Nikolina Starović
  6. Mali Benja-fest, 1999.                          Šime Košta
  7. Veliki Benja-fest, 2000.                       Mateo Jović
  8. Mali Benja-fest, 2000.                         Tomislav Dujić
  9. Veliki Benja-fest, 2001.                       Šime Košta
  10. Jubilarni Benja-fest, 2001. – nastupili su dotadašnji pobjednici
  11. Benja-fest, 2002.                                Nela Šarić
  12. Benja-fest, 2003.                                Tihana Maričić
  13. Benja-fest, 2004.                                Ivana Vunić i Antonija Jukić
  14. Benja-fest, 2005.                                Klara Proroković
  15. Benja-fest, 2006.                                Karla Živković
  16. Benja-fest, 2007.                                Noema Švorinić
  17. Benja-fest, 2008.                                Andrija Maltar
  18. Benja-fest, 2009.                                Ela Matešić
  19. Benja-fest  2010                                 Ema Živković
  20. Benja-fest  2011.                                Doris Sutlović

Dite zadarsko

Školski list - Dite zadarsko

Područje djelovanja projekta : novinarska ,informatička , likovna i radionica stranih jezika , koje djeluju kroz izvannastavne aktivnosti i izborne programe u školi.

Vrijeme ostvarivanja : projekt je započeo 1997. godine i realiziran je kroz petnaest brojeva školskog lista, čija priprema traje kontinuirano tijekom godine , a list izlazi jednom godišnje .

Ciljevi projekta : priprema i tisak novog broja

- razvoj kulture izražavanja i poticanje slobode govora

- razvoj senzibiliteta za objektivno iznošenje informacija

- promicanje ljudskih prava te posebno prava djeteta - razvijanje kritičkog mišljenja

- poticanje učeničkog aktivnog istraživanja

- unapređenje kvalitete odgojno-obrazovnog djelovanja škole u lokalnoj sredini , kao i obrazovnog sustava u cjelini

Sadrzaji aktivnosti : a ) grupe novinara aktivno istražuju teme koje kroz list predstavljaju, poštujući slobodan izbor tema u skladu s dječjim interesima , djeca slobodno izražavaju stavove , mišljenja i kroz svoje djelovanje uključuju suradnike i sugovornika iz različitih područja .

b) informatička grupa vrši unos tekstova , prijelom stranica , pripremu i skeniranje fotografija

c) likovna radionica priprema ilustracije , stripove , likovne radove te osmišljava grafički izgled naslovnica

d) grupa za strane jezike priprema stranice kroz koje predstavlja odabrane teme na stranim jezicima .

Vrednovanje projekta : u proteklih petnaest godina izlaženja “ Dite zadarsko “ je izgradilo prepoznatljiv identitet u gradskoj sredini i postao priznati školski list i na državnoj razini , osvojivši najveća priznanja u području dječjeg novinarstva ( diplome na državnim susretima Lidrano).

Dani otvorenih vrata

Dani dječjeg stvaralaštva ili "Dani otvorenih vrata" održavaju se u našoj školi od 2003.g.

Cilj "Otvorenih vrata" škole bio je pokazati i dokazati da svaki nastavni predmet može biti zanimljiv kada mu se priđe na kreativan način. Otvorili smo vrata roditeljima, prijateljima, gostima i ostvarili iznimnu suradnju s lokalnom zajednicom, pokazali da SVAKI UČENIK U NEČEMU MOŽE BITI NAJBOLJI.

Želja nam je njegovati tradicije, običaje, baštinu i djeci prenijeti ljubav prema zavičaju.

« Listopad 2017 »